Dlaczego nie chudniesz?

Gdy mówimy o odchudzaniu, najczęściej mamy na myśli po prostu utratę wagi. Jednak może to być mylące, gdyż na naszą wagę składa się zawartość wody, tłuszczu w organizmie i ilość masy mięśniowej. Możliwa jest utrata wagi bez zmniejszania zawartości tkanki tłuszczowej, czego nie chcemy. Z drugiej strony można zmniejszać ilość tłuszczu w organizmie, nie zmieniając swojej wagi.


Odchudzając się, nasza waga regularnie się zmniejsza. Jednak z dnia na dzień nasza waga może się wahać nawet o 1-2 kg. Nie należy się tym przejmować, gdyż wpływa na to masa wody znajdująca się w naszym ciele. Na to, ile jest jej zatrzymywanej w organizmie, mają wpływ hormony oraz dieta. Zwłaszcza kobiety są podatne na ten efekt, właśnie dzięki swoim hormonom.

Można uzyskać mięśnie, tracąc jednocześnie przy tym tkankę tłuszczową!

Należy być świadomym tego, co się je. Najlepszy sposób, który polecam, to prowadzenie zeszytu, w którym będziemy zapisywać wszystkie przyjmowane posiłki. Teraz gdy kontrolujemy swoją dietę, możemy ją dopasować, aby była bardziej efektywna.

Zbyt mała ilość przyjmowanych protein też może mieć negatywny wpływ na zrzucenie wagi. Białko powoduje uczucie ,,pełności'' tj. zmniejsza apetyt i chęć na podjadanie przekąsek. Dlatego pamiętajmy, że jego zawartość powinna sięgać aż do 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.


Bardzo ważne jest to, aby posiłki były spożywane odpowiednio często. Najlepiej jadać 4-5 posiłków dziennie. Pół godziny przed każdym posiłkiem wypijamy szklankę wody — okazuje się, że również pomaga to w odchudzaniu. W ciągu dnia wypijamy w sumie około 2-3 litrów wody. Unikamy słodzonych napojów oraz alkoholu — oba zawierają wysoką ilość kalorii (jest to aż 7 kcal na gram w przypadku alkoholu).

Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Wybieramy na nie produkty wysokobiałkowe, ponieważ przeciwdziałają one spowolnieniu naszego metabolizmu.

Wybierając produkty, czytajmy etykiety. Mniej przetworzone produkty poprawiają pracę jelit i regulują apetyt.

Pamiętajmy o regularnym wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Wspomagają one przemianę materii, jednocześnie kształtując nasze ciało.

Musimy jednak zwracać na rodzaj wykonywanych przez nas ćwiczeń fizycznych. Oprócz tzw. cardio — ćwiczeń spalających — należy wprowadzić ćwiczenia siłowe tj. oporowe, aby utrzymać masę mięśniową.

Odpoczynek oraz sen też mają wpływ na utratę wagi. Słaby sen wiąże się z ryzykiem otyłości. Powinniśmy spać ok. 7-8 h, żeby nasz organizm miał czas się zregenerować i odpocząć.

Ostatnią rzeczą, przez którą być może nie możesz schudnąć, jest fakt, że skupiasz się za bardzo na diecie. Podczas prowadzenia diety oraz redukcji musisz przede wszystkim być optymistycznie nastawiony i dać sobie i organizmowi czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Cierpliwość i wytrwałość jest kluczem. Wierzę w to, że każdy potrafi osiągnąć cel, wystarczy chcieć! 

Trzymam kciuki :)

Komentarze

Popularne posty