Żele energetyczne

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat posiłku znanego wielu sportowcom, jednak obcego dla przeciętnego człowieka. Mowa o żelach energetycznych. Czym one są?


Jest to skoncentrowane źródło energii, które ma za zadanie jak najszybciej dostarczyć ciału łatwo przyswajalne węglowodany. Przydatne one są dla sportowców przy długotrwałym wysiłku fizycznym
. Występują w postaci półpłynnej, co nie obciąża układu pokarmowego. Ich skuteczność potwierdza wielu sportowców. Żele głównie są stosowane przez biegaczy długodystansowych, triathlonistów lub kolarzy, którzy podczas zawodów potrzebują tych dodatkowych kalorii.


Osoby stosujące żele osiągają lepsze wyniki i są mniej zmęczone, ponieważ zwiększa się u nich ogólna wydolność organizmu spowodowana przez wyższe stężenie glukozy we krwi oraz zwiększenia zaopatrzenia mięśni w energię.

Zanim zaczniemy stosować żele na zawodach, dobrze jest przetestować je wcześniej na treningu. Wprowadzajmy je też do swojej diety stopniowo. Cena waha się od 2 do 10 zł za opakowanie. Cena wiążę się z jakością — nie kupujmy tych najtańszych.

Co wchodzi w skład takowych żeli?

Jak już było wspomniane, są to głównie węglowodany proste: glukoza, maltoza oraz złożone: skrobia, która rozkłada się do cukrów prostych. Są to źródła energii, które są łatwo i szybko wykorzystywane przez nasz organizm.

Oprócz węglowodanów żele zawierają kofeinę, witaminy i taurynę. Kofeina odpowiedzialna jest za pobudzenie układu nerwowego, a tauryna opóźnia występowanie zmęczenia. Dodatkowo dodaje się inne aminokwasy np. glicynę jako dodatkowe źródło energii. W składzie żelów energetycznych znajdziemy również substancje odkwaszające oraz elektrolity: potas i sód, odpowiedzialne za utrzymanie równowagi elektrolitowej w organizmie. Pozostałe składniki to: woda, skrobia modyfikowana, aromaty, barwniki, koncentraty, środki słodzące, regulatory kwasowości oraz substancje żelujące.

Pojawia się pytanie: czy są one zdrowe?

Gdy zamierzamy zacząć stosować żele energetyczne, zwracajmy przede wszystkim uwagę na ich skład. Jeśli nie mamy czasu na analizowanie składu, zapamiętajmy prostą zasadę: im krótsza lista składników tym dany produkt jest lepszy.

Cukry proste oraz dodatki zawierające kwasy mogą być niebezpieczne dla szkliwa zębów i zwiększają ryzyko powstania próchnicy. Bardzo słodki smak i lepka konsystencja może obciążyć organizm i spowodować problemy jelitowo-żołądkowe.

Aby zminimalizować negatywne skutki żelów energetycznych, zaleca się spożywanie ich w małych porcjach, niekoniecznie musimy zjeść wszystko na raz. Po jedzeniu należy napić się wody mineralnej, aby spłukać cukry z zębów.

Komentarze

Popularne posty